Ameliyatsız Nasır Tedavisi İle Nasırlardan Kurtulun.

Nasır toplumda sıklıkla görülen ve kişilerin hayat kalitesini etkileyen hatta kimi zaman gündelik hayatını zora sokan bir sorundur. Bu yazımızda Antalya Nasır Tedavisi alanında hizmet veren kliniğimizde nasır tedavisinin nasıl yapıldığı, tedavi için hangi yöntemin kullanıldığı, tedavi sonrasında tekrar nasır oluşmasını engellemek için neler yapılması gerektiği ve nasır tedavisi ile ilgili merak edilenler Op. Dr. Seher Şirin tarafından detaylı olarak ele alınacaktır.

Nasır Neden Olur?

Bazı hastalık ve sağlık sorunlarında sorunun tedavisi ve tekrar etmesinin engellenmesi için en önemli hususlardan birisi sorunun neden ortaya çıktığının tespit edilmesidir. Nasır sorunu da bunlardan birisidir. Nasırın tekrar etmesinin engellenmesi için neden olduğunun yani nasıl ortaya çıktığının bilinmesi oldukça önemlidir.

Bu nedenle yazımıza nasırın neden ve nasıl ortaya çıktığı sorusunun cevabı ile başlanmıştır.

Nasır vücudun kendini koruma mekanizmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Cildin sürekli olarak baskı ve basınca maruz kalan alanlarında zaman içerisinde cilt kalınlaşması görülür. Bu aşamada önlem alınmazsa da nasırlaşma ve nasır kökü oluşumu görülür.

Cildin kalınlaşmasına ve nasır oluşmasına neden olan birçok faktör olabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanlar aşağıda listelenmiştir.

nasir-tedavisi-radyofrekans

Yanlış / Uygunsuz Ayakkabı Seçimi

Nasır en sık ayaklardan görülmektedir. Ayak nasırlarının en temel nedeni ise uygunsuz ayakkabı seçimidir.

Örneğin ayağı sıkan veya vuran sert ve dar bir ayakkabı ayaklarda zaman içerisinde nasır oluşmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde ayağa bol gelen ayakkabılarda sürtünmeye ve sürtünmeye bağlı olarak zaman içerisinde nasır oluşumuna neden olmaktadır.

Ayak nasırlarından korunmak için mutlaka ayağa uygun ne bol ne dar olmayan ayakkabılar tercih edilmelidir. Yeni alınan bir ayakkabının ayağı vurduğu fark edilirse ikinci gün aynı ayakkabı kesinlikle giyilmemelidir. Ayağı vuran ayakkabıların ısrarla, üst üste giyilmesi nasır sorununa davetiye çıkarmaktadır. Bu tür ayakkabılar illa ki giyilmek isteniyorsa bile her gün olmak yerinde ara sıra ya da nadiren giyilmelidir. Bu sayede nasır oluşması engellenebilir. ( Tercihen ayağı vuran ayakkabının hiç giyilmemesi önerilir)

Yanlış Basma Alışkanlığı / Ayaktaki Yapısal Bozukluklar

Yanlış basma problemi yaşayan kişilerde genellikle ayağın belli bir bölümüne sürekli olarak baskı uygulanır. Bu durumda nasır oluşmasına neden olur. Aynı şekilde ayakta olan yapısal bozukluklarda deride sertleşmeye neden olmaktadır.

Örneğin ayak serçe parmağı yapısal olarak diğer ayak parmaklarının altında kalacak şekilde ise serçe parmağı baskı ve sürtünmeye maruz kalır. Bu durumda o bölgedeki cildin kalınlaşmasına neden olur.

Müzik Aleti / El Aleti Kullanımı / Yanlış Kalem Tutma

Nasır en sık ayaklarda görülür. Ancak ellerde de nasır görülebilmektedir. Müzik aleti kullanımlarında, el aleti kullanımlarında ( bahçe işlerinde vs) ya da kalemi yanlış tutup bastırarak yazı yazılması gibi durumlarda elin baskıya maruz kalan kısımlarında cilt kalınlaşması görülebilir.

Yukarıda nasır oluşumuna neden olan durumlardan en sık karşılaşılanlar ele alınmıştır. Bunlara ek olarak cildin sürekli aynı bölgesine baskı uygulanmasına neden olan durumlarda nasıra neden olmaktadır. Bu tür durumlarda önlem alınarak nasır oluşması engellenmelidir.

Nasırdan Korunmak İçin Öneriler ( Nasır Nasıl Engellenir?)

Yukarıda nasıra neden olan durumlar detaylıca ele alınmıştır. Nasırın engellenmesi için nasıra neden olan durum tespit edilmesi ve ortadan kaldırılmalıdır. Doğru ayakkabı seçimi ayaklarda oluşan nasırlarının engellenmesi için oldukça önemlidir.

Sorunun kaynağı tespit edilip ortadan kaldırılmazsa nasır tedavi edilse bile tekrar etme riski bulunmaktadır.

Nasır Nasıl Geçer? Evde Nasır Tedavisi

Nasır ilk etapta ciltte kalınlaşma ile ortaya çıkar. Bu aşamada soruna neden olan durum engellenerek ve kalınlaşmaya başlayan deri temizlenerek nasırın ilerlemesi engellenir. İleri aşamada olmayan nasırlar bu şekilde ev ortamında yapılacak uygulamalarla geçebilir. (Nasır bandı, ponza taşı

Ancak ilerlemiş, sertleşmiş ve kökü olan nasırların tedavisi için doktor müdahalesi şarttır.

Nidus yani nasır kökü evde yapılacak uygulamalarla çıkarılamaz. Evde yalnızca cildin üst katmanı temizlenebilir. Bu durumda tam bir tedavi sağlamaz. Sorunun kesin olarak geçmesi için nasır kökünün mutlaka çıkarılması gerekir.

Nasır tedavisi alanında hizmet veren bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır.

Nasıl Nasıl Tedavi Edilir?

Başarılı bir nasır tedavisi için temel prensip nasır kökünün çıkarılmasıdır. Nasır kökü ameliyatla ya da ameliyatsız yöntemlerle çıkarılabilir. İdea Nasır Tedavi merkezinde hastaların konforlu bir tedavi ve iyileşme süreci geçirmeleri için tedavi radyo frekans tekniği ile ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Radyo Frekansla Varis Tedavisi

Radyo frekans cihazı radyo dalgalarını yüksek ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek ısı enerjisi sayesinde sağlık alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Nasır tedavisi de bunlardan birisidir.

RF ile nasır tedavisinde hastanın hiç acı duymaması için ilk olarak tedavi uygulanacak alan lokal olarak uyuşturulur. Daha sonrasında cihazın yüksek ısı enerjisi sayesinde nasır ve nasır kökü ciltten çıkarılır.

Lokal uyuşturma yapıldığı için tedavi sırasında hiç acı duyulmaz. Tedavi sonrasında ise büyük nasırlarda ağrı kesici almayı gerektirecek düzeyde bir acı hissedilebilir.

Kesi ve dikiş olmaması sayesinde hem pratik hem de konforlu bir tedavidir. Kök tamamen çıkarıldığı için başarı oranı yüksek ve tekrar riski düşüktür.

Nasır Tedavi Ücreti

İdea Antalya’da nasır tedavisi için ön görüşmeler ücretsizdir. 0542 621 08 88 numaralı hattımızı arayarak ücretsiz muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Sağlık güvencesi (SGK) olan hastalarımıza da %50 indirim uygulanmaktadır.

Kaynaklar / Referanslar

Al Aboud, A. M., & Yarrarapu, S. N. S. (2021). Corns. StatPearls [Internet].

Pennycook, K. M., & McCready, T. A. (2019). Clavus.